https://i2.wp.com/img638.imageshack.us/img638/9936/21687568.jpgNesu didelė siaubo mėgėja, tačiau jau senokai norėjau pabandyti kokią Stephen King knygą. Mat filmų (ne siaubo) adaptacijos („The Green Mile“, „The Shawshank Redemption“, „Stand By Me“…) pagal jo romanus tikrai patiko. Ir štai pasirinkau „Kerę“, nes tai vienas pirmesnių autoriaus darbų, be to, sudomino ir gan aktuali problema, dėstoma knygoje – paauglių patyčios iš bendraamžių.

Gan greitai suvokiau tikrąją S. King „siaubo“ koncepciją: tai ne šiaip tušti „baubai“, o labiau psichologinis siaubas, kurį kelia ne išgalvoti dalykai, o pats žmogus. „Kerėje“ labiausiai bauginantis dalykas, būtent ir buvo žmonių (konkrečiau, paauglių) nehumaniškumas. Žiaurios patyčios (kurios iš tiesų net ir neturi rimto pagrindo), nukreiptos prieš vieną moksleivę, peržengia visas ribas, kurias žmonės naiviai vadina tolerancija, pagarba. Ir tai nėra išgalvota: tokių niekinimų, švelnesne ar šiurkštesne forma, pasitaiko visose mokyklose. Tačiau ar kas labai iš moksleivių (net mokytojų) kreipia į tai dėmesį? Ar susimąsto kaip jaučiasi atstumtasis (o jeigu jis nesusilaukia pagalbos net ir namie?)? Tiesiog jiems smagu ir tiek… Ir štai rašytojas numeta alternatyvą „aukai“ – telekinezės galią. Galią, su kuria vienu žvilgsniu gali sugriauti tvirčiausias sienas. Tad neabejotinai su tokia galia galėtum užkurti neblogą pirtelę savo skriaudėjams. Čia ir prasideda visas „smagumas“…

Knygą išties greitai sukrimtau. Rašytojas ne veltui toks garsus – sugeba įtraukti, išlaikyti įtampą bei dėmesį. Romane daug veiksmo, niekas nestovi vietoje (turbūt todėl kino kūrėjai taip mėgsta statyti filmus pagal S. King knygas). Mano skoniui nebūtina daug veiksmo, tačiau net mane ši knyga įtraukė. Patiko, kad romane šalia pačios istorijos pateikiami ir įvairūs nagrinėjimai, svarstymai, kurie vyko jau po „Įvykio“. Tai suteikė tikroviškumo knygai. Ir komiškumo.

„Kerė“ – galbūt ne šedevras, tačiau išties puikus kūrinys, parašytas įtaigiai, su gerai išvystyta mintimi, vis dar aktualia šiais laikais.

Taigi, mielieji paaugliai, galbūt tas vargšas „nevykėlis“ iš kurio taip šaipomasi, vieną dieną neiškentęs ims ir jus visus gyvus palaidos? Kas žino…

Vertinimas: