https://i1.wp.com/img148.imageshack.us/img148/5308/45484288.jpgGunaras Hututenas atsikrausto į vieną Suomijos kaimelį ir ten įsigyja apleistą malūną. Gunaras labai darbštus ir gabus – tuoj pat puola į darbą, atnaujina malūną. Atrodytų, viskas paprasta ir normalu… Bet geraširdis ir sąžiningasis malūnininkas turi keistų įpročių: kai jį apima smagumas, mėgdžioja laukinius gyvūnus ir taip linksmina kaimo jaunimą, o kai tampa baisiai liūdna ir širdį spaudžia – kaukia naktimis kaip vilkas. Lyg ir niekam tuo nekenktų, reikia gi karts nuo karto išsikaukti.  Na, būna, Gunaras įsižeidžia, ir, pavyzdžiu, nuleidžia krautuvininko svarstykles į šulinį arba ketvirtą valandą ryto keliauja pas kaimynus pasiklausti, kodėl nedygsta daržovės. Bet, didelio čia daikto, visko gi žmogui pasitaiko. Tačiau kaimo gyventojai pasibaisėja – to dar betrūko, kad žmogus naktimis stūgautų! Visažinių kaimiečių įsitikinimu, Gunaras – beprotis.

Pasakojimas pateiktas vaizdingai, ironiškai ir šiek tiek perkeltine prasme, įpynus kelis fantazijos elementus. Visgi, pagrindinė problema rimta – netolerancija, diskriminacija „kitokiems“, netelpantiems į visuomenės normas. Puikiai pavaizduojamas žmonių konservatyvumas, siauraprotiškumas. Kaimo gyventojų argumentai apie Gunarą tiesiog absurdiški, ir net nebeaišku ar čia juoktis, ar nepasitenkinus galvą kraipyti.

Gunaras stengiasi nepasiduoti, kovoti dėl savo asmeninės laisvės, noro, kad jį priimtų tokį, koks yra. Tačiau tai nėra taip lengva, kai visi prieš jį nusistatę. Vyriškis negali ir nenori pasikeisti ar prisitaikyti prie jam nemielų kaimiečių, kurie veja Gunarą iš kaimo, kiša į beprotnamį, o jam iš jo pabėgus – persekioja ir neduoda ramybės. Malūnininkas prieglobstį randa tik gamtoje – čia nėra jokių normų ar tuščių nusistatymų, kas normalu ir, kas ne. Gamta mielai priims kiekvieną „keistuolį“ tik mokėk ją mylėti.

Dėl „atskyrimo“ problemos knyga liūdnoka, nors ir pasakojama su ironiška gaidele. Tačiau man romanas patiko. O Gunaras – šaunus vyrukas. Kaip ir kiti veikėjai, kurie jį, vis dėlto, suprato.

Vertinimas: